Myares de personele ödenmez oluşturmak


Ömrümü yedin be dünya ne bitmek bilmez isteklerin varmış.

Şirkette kullandığımız myares programında geçende şirketimiz personellerin ödenmezleri üzerine bir talep geldi. Normalde bilirsiniz misafire ikramda bulunmak lazım. Şirket bu ikramlarında kayıt altına alınmasını istediği için bazı düzenlemeler istedi.

Biz müşteri ilişkileri yönetimi kullandığımız için burada her şubeye ve ikram yetkisi olan personele kart açtık. Şubeler direk satışta gelen müşterilere ikramda bulunacağı için müdürlerimizinde msaiferi için ödenmezleri için bakiyeler tanımladık.

Bunlar tanımlanınca şöyle bir sorun doğdu. Şimdi örneğin ” Buğra Parlayan ” için günlük 50 TL ‘lik bir tanımlama var, bu tanımlamaya göre ben 50 TL ‘yi kullandığım da bakiyem bitecek ve yeniden yüklemem gerekecek. İyi de ben sürekli her personel için bakiyemi yükleyeceğim ?

Birde bizim 30 adet şubemiz var bu şubelerin her birine 100 TL yükledim kasalara veri gönderince bütün kasalara bilgi gittiği için A şubesinde kalan 29 adet şubenin de bakiyesi görünecek. E şube bu suistimal edebilir değilmi ?

Şöyle bir çözüm buldum.

Cari kartların ÖZEL KOD 3 alanına şubeler için merkezi bir kod verdim, Logo kullananlar bilir her lokasyona bir kod verilmek zorunda Myaredede aynı bir store_no olması gerek. Ufakta bir SQL sorgusu ile işimi otomatiğe bağladım.

 

UPDATE TBL_CARI SET BAKIYE='0' FROM TBL_M_KASALAR INNER JOIN TBL_CARI ON TBL_M_KASALAR.MAGAZA_NO=TBL_CARI.OZELKOD3 OR OZELKOD3>'1'

UPDATE TBL_CARI SET BAKIYE=TBL_CARI.GUNLUKLIMIT FROM TBL_M_KASALAR INNER JOIN TBL_CARI ON TBL_M_KASALAR.MAGAZA_NO=TBL_CARI.OZELKOD3 OR OZELKOD3='1871'

 

 

Yukarıdaki kod bana şunu veriyor,

Önce Özel kod 3 alanı TBL_MAGAZA_NO ile eşitse ve 1 den büyükse sıfırla geçmişi yok et, daha sonra mağaza no ile özel kod eşitse o satırı güncelle ki herkesin kendi şubesi güncellensin. Birde özel kod alanında 1871 görüyorsan bu benim saha personelim onlarıda güncelle : )

Bu sayede istediğim personele bakiye yükleyerek bir işi daha hallettim.

Facebook Yorum

bparlayan has written 112 articles

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.

Leave a Reply