Myasoft fiş toplami hatası

Selam arkadaşlar

Adampos firmasının yazmış olduğu benimde her zaman takdir ettiğim pos sistemin backoffice kanadını organize eden myasoft programında bazen posos aktarma yaparken fiş toplamı hatası verir. Biz genel olarak bu hatayı profilo ökc ile direk entegrasyonumuz olduğu için karma ödeme ile kapattığımız fişlerde alırız. Tabi bu fark sebeplerden olabiliyor bazen.

Bu hatayı düzeltmek için yapmanız gereken local de çalışan vertabanında ufak bir uptade gerçekleştirmeniz.

Myares günlük işlemlerini gerçekleştirirken bilgileri öncelikle TBL_A_HAREKET ve TBL_A_HAREKET_SATIR tablolarında tutuyor. Hareket tablosu fişin üst başlıgı , satır tablosu ise detayların olduğu alanları barındırır.

Burada öncelikle satir tablosuna bir select çekeceğiz.

Select sum(toplam) from TBL_A_HAREKET_SATIR where ID=12345

Burada 12345 hatalı olan id yi temsil eder,  siz kendi hatalı id numaranızı yazacaksınız.

Örneğim 60.00 çıktı

Daha sonra TBL_A_HAREKET_SATIR tablosunda TOPLAM ve DIP_TOPLAM alanlarını bu rakam ile güncellediğinizde posos otomatik olarak hatadan kurtulacaktır.

UPDATE TBL_A_HAREKET SET TOPLAM=’64.00′ WHERE ID=12345

UPDATE TBL_A_HAREKET SET DIP_TOPLAM=’64.00′ WHERE ID=12345

Bu arada eğer bu işlemi yukarida belirttiğim tabloda yapamıyorsanız sistemde gün sonu alınmış demektir.

Kasa da alınan gün sonu işlemlerinde sistem otomatim olarak bilgileri TBL_HAREKET ve TBL_HAREKET_SATIR Tablolarina aktarip günlük yazdığı tabloyu boşaltır.

Komutta sadece ID alanı HAREKETID tablolar ise TBL_HAREKET ve TBL_HAREKET_SATIR  olarak değişir.

Ben uraşmamak için ufak bir trigger hazırlayarak her satış yapıldığında bir önceki satışın Toplam alanını kontrol ettirip hata var ise otomatik düzelttirerek kendime çözüm hazırladım.

Bu arada eğer bu hatayı alıyorsanız TOPLAM ve DIP_TOPLAM değeri null dur.

Facebook Yorum

bparlayan has written 112 articles

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.

Leave a Reply