Oracle Business Process Management

Oracle BPM – Business Process Management RCU kurulumu

Kurulum Oracle Linux 6.5 üzerinde RCU 11.1.1.7 sürümü ile hazırlanmıştır. Güncel sürümleri oracle üzerinden kontrol edebilir ve aynı dizilimde yükleyebilirsiniz.

Öncelikle kurduğumuz Oracle Linux işletim sistemi kök dizinin de “OracleSetup” adında bir klasör oluşturuyoruz. Daha sonra oluşturduğumuz bu klasöre tüm kurulum dosyalarımızı atacağız. Ben klasör oluşturma işlemlerini ve bununla birlikte klasör yetkilerini kolaylık olması için WinSCP ile yapıyorum.

Kök Dizin üzerinde bir klasör “ OracleSetup “ klasörü oluşturup “ ofm_rcu_linux_11.1.1.7.0_64_disk1_1of1 “ klasörünüzü buraya yükleyin. Daha sonra “ OracleSetup “ klasörü üzerinde sağ tuş özellikler diyerek “ Sekizlik “ alanını “ 7777 “ yaparak “ Grup, sahip ve izinleri alt klasöre uygulansın “ işaretleyerek “ Tamam “ butonuna basın bu sayede OracleSetup ve alt klasörlerinde tam erişim yetkisi vermiş olacağız.

Oracle BPM kurulumu öncesinde Repository Database için “ RCU “ dediğimiz aracı kullanacağız. Bu araç BPM için gerekli ön yüklemeleri ve veri tabanımızda oluşturulacak tabloları bizim için kendisi hazırlayacak.

Öncelikle /etc/hosts/ dosyamızda düzenleme yapacağız. Biz ileride ip altyapısı değişme olasılığına karşılık her zaman DNS çözümleme kolaylığını kullanıyoruz bu sayede bir gün IP adresleri değişirse /etc/hosts doyasını düzenlemeniz yeterli olacak.

Terminal penceresini root kullanıcısı ile açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın. Açılan pencereyi aşağıdaki örneğe göre düzenleyerek kayıt edip çıkış yapın.

# gedit /etc/hosts
<IP-address> <fully-qualified-machine-name> <machine-name>
192.168.1.1 db.bugraparlayan.com db.
192.168.1.2 bpm.bugraparlayan.com bpm

Host dosyası düzenlememiz, Klasör ve dosya kopyal
ama işlemlerimiz bittiğine göre kuruluma başlayabiliriz.

WINSCP

Kurulumlar da kafa karışıklığı olmaması ve vakitten kazanmak için genel olarak görsel ara yüzden çalışmaya gayret göstereceğiz.

Masaüstü > Filesystem > OracleSetup > ofm_rcu_linux_11.1.17…. > rcuHome >  BIN klasörü üzerinde sağ tuş yapıp “ open terminal “ diyoruz.

Açılan terminal penceremizde

$ ./rcu  komutu ile ön kurulumu başlatıyoruz.

2

Bizi RCU ( Repository Creation Utility ) ekranı karşılayacak. “ NEXT “ butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

3

Biz ilk defa Schema oluşturacağımız için “ Create “ seçili olacak şekilde “ NEXT “butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

5

Bu ekranda bize bağlantı bilgilerini soruyor. Hostname , Port , Service Name , SYS kullanıcımız ve SYS şifremizi gireceğiz.

Host Name : db.bugraparlayan.com ( biz veri tabanı ip adresini /etc/hosts a çözümlediğimiz için direk adres olarak veriyoruz. Kuruma göre düzenleyebilirsiniz. )

Port : 1521 ( Standart kurulumda Oracle portu 1521 ‘dir. )

Service Name : BPARLAYAN

Username : SYS ( dba yada sysdba yetkisinde bir kullanıcı olması gerekiyor )

Password : şifreniz.

Bu noktada SYS ile yapmanız gerekiyor. Role direk olarak SYSDBA gelir.
Boş alanları aşağıdaki örnekte olduğu gibi doldurup “ NEXT “butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

6

“ NEXT “ butonuna bastığınız da RCU otomatik bir kontrol yapacak, Eğer burada hata alırsanız veri tabanı ayarlarını , port ve özellik Service Name alanını kontrol edin.

RCU sistemimizi kontrol etti ve herhangi bir aksaklık ile karşılaşmadı. “ OK “ butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

7

Bu alanda şema ve tabloların oluşturulması öncesi işlemlerimizi yapacağız.

“ Create a new Prefix “ kısmına “ BPM “ yazıyoruz. Bu şekilde tablolarımız açılırken “PBM_**” olarak açılacak ve veri tabanı çalışırken hangi tablo hangi işlem için kullanılıyor hızlıca anlayacağız.

İkinci işlem olarak component yüklemesi yapılacak. Burada “ SOA and Infrastructure “ tıklıyorsunuz. RCU otomatik olarak alt paketlerini kendi seçecek.

“ NEXT “ butonuna tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

RCU tekrar bir kontrol yapacak, eğer bu isim de bir tablo varsa bizi uyaracak ve Prefix ‘i değiştirmemizi ya da düzenlememizi isteyecek.

Bu işlemde “ OK “ butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

8

Bu adımda kurulumlar için şifre belirliyoruz. Ben test ortamı olduğu için şifremi “ Passw0rd “ olarak belirleyeceğim. Siz kurum yapısı ve prosedürlerine göre ayarlayınız.

Şifrenizi “ Use sam e passwords for all schemas “ alanına girerseniz ki bunu tavsiye ederiz iki schema içinde aynı şifreyi RCU otomatik atayacak.

9

Son kontrollerimizi yaparak “ NEXT “ butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

10

Seçilen şemaların oluşturulacağına dair uyarı veriyor. “ OK “ butonuna basıyoruz. Test ediliyor.

11

Artık tablolarımızı oluşturabiliriz “ CREATE “ butonuna tıklayarak işleme başlıyoruz.

12

RCU aracılığı ile BPM schemalarımızı oluşturduk. Artık BI kurulumuna geçebiliriz. “ Close “ diyerek ekranı kapatıyoruz.

13

bparlayan

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.
Başa dön tuşu
EnglishTurkish
Kapalı