Big Data

Oracle, Yeni Oracle Exadata Veri Tabanı Makinasını Sunar

Piyasaya sunulan yeni Oracle Exadata Veri Tabanı Makinası X5-8, tasarlanmış sistemler arasında yer alan X5 ailesinin en yeni üyesi. Oracle Exadata, donanım ve yazılım çözümlerini, en iyi performansa sahip veri tabanı kurulumlarını en düşük maliyetle sunacak şekilde entegre etmektedir. Her bir Oracle Exadata X5-8, 576 CPU çekirdek, 1,3 petabayttan fazla disk depolama alanı veya 180 TB ultra hızlı PCIe flaş bellek ve 24 TB a varan bellek sunmaktadır.

Oracle Exadata X5-8, bellek içi veri tabanları, büyük çaplı veri ambarları veya zorlu OLTP iş yükleri için idealdir. Oracle Exadata X5-8’in yüksek bilişim, depolama ve bellek kapasitesi, büyük çaplı özel bulut veritabanı girişimleri için tasarlanmış olup farklı iş yüklerine sahip çok sayıdaki veri tabanının tek bir Exadata sisteminde konsolide edilerek operasyonel maliyetleri ve yönetim giderlerini önemli ölçüde azaltabilmektedir.

5951_1[1]

“Oracle Exadata X5-8, veritabanı bulut kurulumlarının yanısıra bellek içi analitik uygulamaları, OLTP ve karma iş yükleri için de ideal bir platform,” diyor Oracle’da System Teknolojisinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Juan Loaiza. “Geçtiğimiz birkaç yıldır Oracle Exadata, binlerce müşteride, iş kritik konumdaki Oracle veri tabanlarını çalıştırmak için tercih edilen platform olmuştur ve X5-8 de bu liderliği daha da pekiştirecektir.”

Bu donanım sürümünün temel özellikleri arasında şunlar yer almaktadır:

Yeni Veri Tabanı Sunucusu: X5-8, 8 soketli veri tabanı sunucuları -sunucu başına 144 çekirdek-  en son ve en hızlı on sekiz çekirdekli Intel E7-8895 v3 işlemcilerini kullanacak şekilde güncellenmiştir. Ekstra çekirdekler ve güncellenen mimari performansı yüzde 25’e varan oranda arttırmaktadır.

Çift Depolama Sunucusu Kapasitesi: X5-8 Oracle Exadata Veri Tabanı Makinası’nda yer alan yüksek kapasiteli veri depolama sunucuları, 8TB SAS3 disk sürücülerini kullanarak önceki X4-8 nesline kıyasla depolama kapasitesini iki katına çıkartmaktadır.


Oracle Exadata systems feature unique software capabilities that dramatically accelerate database performance and reduce cost. Oracle Exadata X5-8 ships with the latest Oracle Exadata software release (12.1.2.2.0) that provides the following new capabilities:

  • IPv6 support for Ethernet networks
  • Simpler management and better security using ExaCLI
  • Improved Exadata storage statistics in AWR reports
  • Reverse offload improvements
  • Robustness and availability improvements

Oracle Exadata X5-8 is the new companion model to Oracle Exadata X5-2 and incorporates the same storage and networking capabilities of Oracle Exadata X5-2. Storage and compute can be elastically configured and expanded one server at a time to provide granular on-demand expansion at a lower cost. Elastic configurations enable customized Oracle Exadata Database Machines, such as Oracle Database In-Memory optimized systems or all-flash OLTP systems. Capacity-on-Demand pricing of the database software and the availability of Oracle VM virtualization enable additional flexibility, security and savings. Additionally, the new Oracle Exadata software supports previous-generation Oracle Exadata hardware systems and also supports bothOracle Database 12c and Oracle Database 11g Release 2 databases.

Oracle Exadata systems provide customers with a cost-effective database consolidation platform delivered within their enterprise or in the Oracle Cloud. The combination of both on-premises and public cloud capabilities provides enterprises with the maximum flexibility in where to develop and run production database workloads all managed through a single pane of glass with Oracle Enterprise Manager.

 

bparlayan

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
EnglishTurkish
Kapalı