Vtiger Open Source CRM – En sevdiğim

Bu blog işlerini sevmiyorum ama yazmak hoşuma gidiyor. Paylaşmak güzeldir.

İşletmede en çok başımızı ağrıtan husus kalabalık olunca dışarı yatırdığımız yüzlerce bin dolarlık lisans ücretleri ve yıllık güncelleme bedelleri. Bu güncelleme bedellerine tavım zaten kullanıcı başına para alıyorlar bizim gibi 95 aktif kullanıcı varsa yılda sırf ERP için 50k $ para verebiliyorsunuz.

Ha bu parayı şirket mi ödüyor doğrudur ama en alttan en üste çalışan personel sayesinde ödeniyor orası ayrı. O yüzden profesyonel sistemler uygun maliyetler önemli. Yoksa sırf bu yazıyı yorulmayım diye başkasına yazdırıyor olabilirdim.

Şirkette bir Turquality süreci aldı başını gidiyor, bizde önceden CRM olmadığı için de CRM talebinde bulundular. Dynamic crm de danışmanların aldığı ücretler kısa süreli felç geçirmeme sebep olunca bende açık kaynak kodlu bir uygulama arayışına düştüm.

Piyasa da bu şekilde güzel çalışan 2 adet CRM var. Bunlardan ilki SugarCRM diğeri ise Vtiger CRM baktığımız zaman çekirdekleri aynı alt yapıyı kullanıyor arayüzleri vs. herşey kopya birbirine neden diye sorarsanız SugarCRM ilk kodlanmaya başladığında atara atar gidere gider yapan birkaç kişinin ayrılarak kendi yolunda gidip vtiger’a hayat vermeleri. Bilinçli Atar personeli severim zehir gibi olurlar.

Her neyse program open source olduğu için güzel güzel revize edilebiliyor, bunun yanında şablonları değiştirebiliyor ve istediğiniz dilde yayınlama yapabiliyorsunuz bu dili isterse agent’lar da kendi değiştirebiliyor. Türkçe çevirisi yapılırken bizim türkçe sağa sola kaydığı için tam çevirememişler fakat dil dosyalarından istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz.

Destek , Satış , Takvim , Ajanda , Adres Defteri , Harici bir -posta konnektörü benim gibi açık kaynakları severseniz elastix ip santraline bağlantı kurabiliyorsunuz.

Açıkcası yazılım fazla fazla hoşuma gitti şuan yoğun bir şekilde geliştiriyoruz ve düzenliyoruz heralde 1-2 haftada istediğimiz kıvama gelecek ve kullanmaya başlayacağız.

Kullandıkça yada arıza aldıkça yazarım burada, Kalın sağlıcakla.

Facebook Yorum

bparlayan has written 112 articles

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.

Leave a Reply