Yeni nesil akıllı yazar kasalar

2015 Ülkemiz için büyük bir mali dönüşüm yılı olacak, Açıkçası Maliye bakanlığının yeni kanunları ve düzenlemeleri son zamanlarda çok hoşuma gidiyor. 2014 yılı başında hayata geçirdiğimiz yeni nesil eft pos cihazlarından sonra yakın zamanda şuan kullandığınız yazar kasalarda yerini daha aktif ödeme kaydedici cihazlara bırakacaklar.

GIB yakın tarihte çıkarttığı ÖKC standartları artık hepimizi olması gereken duruma getirdi. Sebebi ile ise malesef ülkemizdeki vergi kayıpları. Ben işim gereği bir çok ülke ve onların mali yapılarını incelediğim için ister istemez bir kıyaslama yapmam gerektiğini fark ettim.

Önreğin avrupa da birçok ülkede mali hafıza zorunluluğu bulunmamakta, bunun sebebi ise ülkenin vergi sisteminin temelinde güvene dayalı bir yapı olması. Bizim ülkemizde ise genel olarak aklımız farklı noktalara çalıştığı için tüm açıkları kapatma gibi bir mekanizma gelişmiş vaziyette. Örneğin boğazda şöyle kıyak bir restaurant’a gittiniz hangimiz yediğimiz yemek sonrası fiş yada fatura istiyoruz ki genel olarak bunu herhangi bir alışveriş esnasında yaptığımızda söylenemez bazılarına yüksek ihtimalle kabalık gibi geliyor : )

Bu sebeple açıkların önüne geçmek için ilk adımı tek düzen hesap planı olan ve bence devamı gelecek olan yeni nesil ökc sistemine geçiş yapıyoruz.

Eğer teknik şartnameyi okumak isterseniz;

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/haberler/TeknikKilavuz_17102012.pdf

Şartnamede bazı önemli hususlar mevcut, bunun en başında IT tarafında LOG olarak söylediğimiz olay günlükleri. Olay günlükleri kesilen fişin saat ve tarihi kayıt tutmak gibi ispiyoncu bir sistem. Saat ve tarih için basit yanı, mevcut kasalar artık ökc de kağıdın kaçta bittiğini, yazar kasa kapaklarının kaçta açıldığını ve bunun gibi yüzlerce bilgiyi hafızada tutacak bu eski kasalarda yoktu.

Bununla birlikte bir GPS standardı gelmiş vaziyette, artık kasa nerede bizde bileceğiz, GIB ‘de : )

Bence yeni cihazlar için şartnameyi dikkatlice okuyun derim.

Çünkü 1 Ocak 2016 ‘da bir aksilik olmaz ise Türkiye de faal olan tüm yazar kasalar çöp olacak, hepsi değişecek yaklaşık 10 milyon yazar kasa.

İler ki yazılarımda bu konulara aktif olarak değineceğim, hangi noktalarda hangi programı seçmelisiniz, hangi donanımlar daha iyi yada fiyat/performans açısından hangisi size uygun uzun uzun yazacağım.

Şimdi kalın sağlıcakla.

 

 

Facebook Yorum

bparlayan has written 112 articles

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.

Leave a Reply