Genel

Draytek Vigor AP800

Bu aralar yazı yazma huyum da gelişti.

Geçtiğimiz günlerde  Cisco AP ‘lere alternatif işimizi görecek piyasa malı olmayan bir AP arayışına girdim. Uzun zamandır Vigor aşağı vigor yukarı baya bir muhabbetler dönüyordu fakat bir türlü incelemek test etme imkanı yakalamak fırsat olmamıştı. Kısa zaman önce vigor ap800 deneme fırsatı çok şükür yakaladım.

Öncelikle en hoşuma giden özelliğini belirtmek istiyorum.

Bizim gibi gibi işletmeler de hem kendimize hemde müşterilerimize kablosuz ağ yada internet yayını yapmamız gerek mağlum rekabet yüksek fakat kuralları düzgün koymazsanız vlan gibi hususlar karmaşık bir hâl alabiliyor.

VigorAP de şöyle bir kolaylık mevcut. 2 adet fiziksel lan ağı alabiliyorsunuz yani cihaza 2 adet lan kablosu girince cihaz farklı SSID üzerinden farklı bir network’e erişebiliyor. Toplamda 4 SSID kullanabiliyorsunuz.

Bununla birlikte uraşmadan kullanıcı başına yada tüm network’e hız sınırlaması yapabilirsiniz. Yok bu bana yetmezse 4 SSID ‘ye farklı VLAN üzerinden network oluşturabilirsiniz. Ben bu cihaz ile şahsen yüksek performansı çok makul bir fiyata aldım. 170$ +kdv gibi rakam.

Cihazın ek olarak POE özelliği mevcut biz bunun cisco modeline bildiğin başlık parası vermiştik. İlk cisco aldığım günü hatırlıyorum hisse senedi alıyoruz sanmıştık ne yalan sölim

Her neyse cihazın hoşuma gitmeyen tek tarafı fiziksel hali oldu estetik bir alanda kullanamıyorsunuz belki de kurumsal yapılar olduğu içindir.

Unutmadan cihazı firmanın kendi yazılımı üzerinden kontrol edebilir cihaz kapandığında falan bilgi alabilir siniz.

Çok güzel ve mantıklı yapan mühendis piyasayı iyi dinlemiş.

bparlayan

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
EnglishTurkish
Kapalı