Genel

Oracle Cevaplıyor Etkinliği – Blogger etkinliği

Verileri hızlı bir biçimde depolamak aslında bir yetenek değil. Yetenek, verileri düzgün bir şekilde depolayarak anlamlı sonuçlar çıkarmaktır. Bu sebeple kurum ve kuruluşlar yıllardır ellerindeki büyük karmaşık veri kümelerini analiz ederek dijital ortamda bana göre yeni bir çağı yani “BIG DATA” çağını başlattılar.

Artık günümüz dünyasında arkası kesilmeyen bir veri akışı mevcut. Karmaşık ve geleneksel olmayan yapılandırılmamış verileri sosyal medyadan, mobil uygulamalardan, sensörlerden, olay günlüklerinden ve kendi kurumsal ERP ya da CRM uygulamamalarımızdan bitmek bilmeyen bir akış ile depolayabiliyoruz.

Geçtiğimiz haftalar da,30 Mart çarşamba günü Oracle Türkiye ofisinde ITadvisor moderatörlüğünde güzel bir etkinlik yapıldı. ” Oracle Cevaplıyor ” adı altında gerçekleşen bu etkinliğe beni de davet ettikleri için öncelikle Oracle Türkiye ve ITadvisor yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Etkinliğin ana temasının Büyük Veri ve Analitik olması ile birlikte bende vakit kaybetmeden yerimi aldım.

Dünyada teknolojinin artık nefes almadan değişmesi ve bununla beraber ezberleri yıkan yeniliklerin gelmesi ile birlikte irili ufaklı bir çok şirket için ” Büyük Veri ” kelimesi artık her toplantıda geçmeye başladı.

Büyük Veriyi artık günümüzde gerek futbol takımları gerekse sağlık sektörü gibi zıt sektörlerde dahi ciddi şekilde kullanmakta ve bunlardan çıkacak istatistikler ile şirketler kendilerine yol haritası belirlemekteler.Bana göre dalga dalga tüm sektörlere yayılacak olan büyük veri analizi zamanla tüm şirketlerin stratejilerini kökünden değiştirecek.

Özellikle sigorta ve sağlık sektöründe yapılan analizler ile tüm stratejiler yeniden yapılanacak ve ileri dönük hedeflerimize belkide tereddütsüz adımlar ile ilerleyeceğiz.

Oracle ailesi tarafından büyük veriler için kullanıma sunulan ” Big Data Appliance “ın ayrıca bizlere kazandırdığı değerler gerçekten azımsanmayacak derecede.

Yazılım ve donanımın tek bir bedende birleştiği bu mühendislik sistemi yukarıda bahsettiğimiz üzere dağınık yada dağınık olmayan veri kümelerini entegre ederek bize tam performans ile sonuç almamız için kullanımımıza sunuldu.

Bu güzel etkinlik için IT Advisor ve Oracle Türkiye’ye tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.

bparlayan

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
EnglishTurkish
Kapalı