Oracle Database

Oracle Database 11G – 10G import/export (Üst sürümlerden alt sürümlere )

Export aracı ile Oracle alt sürümlerde oluşturulan dump dosyalar, tüm üst Oracle sürümlerine import ile sorunsuzca taşınabilmektedir. Ancak, üst sürümlerden export edilen dump dosyaların alt sürümlere import edilebilmesi noktasında bir takım kısıtlamalar mevcuttur. Alt versiyon uyumlu dump dosyası elde edebilmek için aşağıdaki adımlara uyulması gerekmektedir.

  • Data Pump export  kullanırken mevcut versiyonun datapump export aracını kullanın , ancak VERSION parametresinde hedef veritabanının eski sürümünü işaret edin.
  • Export aracı kullanılacaksa, export işleminin yapılacağı veritabanında hedef veritabanı ile uyumlu versiyonda export aracını yükleyip bu export (exp) aracını kullanarak dump dosyası oluşturun. Sonra, hedefte orijinal import aracı ile dump dosyasını import edin.Örneğin; Oracle 10g veritabanının export aracı ile export editen bir dump dosyasını Oracle 9i üzerinde import aracı ile import edemezsiniz. Bu durumda Oracle 10g veritabanı üzerine Oracle 9i uyumlu exp aracının yüklenmesi ve bu araç ile export işleminin yapılması gerekmektedir.

Aşağıda üst sürümlerden alta sürümlere yapılacak export/import işlemlerinde kullanılacak VERSION bilgileri yer almaktadır.

resim1[1]

Yukardaki tabloda yer alan herhangi bir üst sürümden uyumlu bir alt sürüme yapılacak export işleminde, öncelikle export işlemi yapılacak üst sürüm veritabanında CATEXP.SQL scripti çalıştırılmalıdır. Bu scriptin, hedefteki alt sürüm veritabanından export işleminin yapılacağı üst sürüm veritabanına kopyalanmış olması gerekmektedir. Bu script çalıştırıldıktan sonra expdp aracı ile export işlemi yapılabilir.

bparlayan

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
EnglishTurkish
Kapalı