Oracle Weblogic Server

Oracle Weblogic Multi DataSource Hakkında

Günümüzde bir alt yapının kurulmasından ziyade bunun kesintisiz çalışması daha büyük önem arz etmektedir. Kritik düzeydeki uygulamaları çalıştırdığınız bir Weblogic uygulama sunucusunda ki kesintiyi ne kadar tölere edebilirsiniz. Ya da bunun olmaması için nasıl önlemler alabilirsiniz.

Örneğin online işlemlerin yapıldığı bir mimari düşünün, ödeme alıyorsunuz ve alınan her ödemeden bir kazancınız mevcut. 1 saatlik bir kesintinin size kaybettireceklerini düşünün. Maddi olarak değil, manevi olarak düşünün bunu.Kesintilere uğrayan bir yapı ne kadar güvenli olabilir. Weblogic bu konuda sizlere ” Multi DataSource ” servisini sunuyor.

Weblogic ” Multi DataSource ” ile kendisi altında tanımlı minimum 2 veri kaynağı gerek yük dengeleme gerekse yedekleme yetenekleri ile sizleri oluşabilecek kesintilerden korumaktadır.Bu yetenek sayesinde seçeceğiniz senaryoya göre ( Failover&Load Balancing ) iş akışınızı belirlersiniz.

Senaryo 1 ( Failover ) : Adında anlaşılabileceği gibi eklediğiniz veri kaynaklarının ayakta kalma durumlarını kontrol ederek yaşanacak kesintilerde yaptığınız ekleme sırasına göre diğer kaynaklara bağlantı kurar. Diğer bir değişle ilk eklediğinizi en başta son eklediğinizi en sonda dener.

Senaryo 2 ( Load Balancing ) İşte en sevdiğim, Aşırı efor sarfeden hizmetler ile çalışıyorsanız eklediğiniz veri kaynakları arasında yük dengelemesi yapar. Yani 5 farlı veri kaynağı varsa gelen bağlantıları bunlara eşit bir şekilde dağıtabilirsiniz. Eşitlik iyidir : )

Son olarak bir örnekle incelemek gerekirse;

 

 

Yukarıdaki senaryoda yapılan Multi Datasource işlemi failover üzerine çalışmakta. Bir bağlantı giderse diğerinden devam edecek şekilde hazırlanmıştır.

Not: Kurulum için ayrıca bir makale hazırlayacağım. Güncel sürüm 12C de hazırlayacağım makeleyi kısa sürede paylaşırım.

Teşekkürler.

 

bparlayan

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
EnglishTurkish
Kapalı