Oracle Cloud Infrastructure

Autonomous Data Warehouse Optimizer Statistics Yönetimi

Autonomous Data Warehouse , SQL üzerinde doğrudan eklenen tablolar için istatistik bilgilerini otomatik olarak toplama yeteğine sahiptir. Örneğin DBMS_CLOUD paketini kullanan işlemler için optimizer istatistikleri otomatik olarak toplanmaktadır.

Rutin olarak kullandığımız DML işlemlerini kullanarak değişen bir tablonuz varsa, bu tablolar için istatistikleri toplamak üzere aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz. Örnekte ” SH ” şemasını kullanarak tüm tabloların istatistiklerinin toplanması görülmektedir.

BEGIN
  DBMS_STATS.GATHER_SCHEMA_STATS('SH', options=>'GATHER AUTO');
END;
/

Bununla birlikte Autonomous Data Warehous varsayılan olarak SQL deyimlerinde ise optimizer ve Parallel hint kullanımını yok sayar. Diğer bir değişle disable olarak gelmektedir. Uygulamanız hint kullanıryorsa ” OPTIMIZER_IGNORE_HINTS ” parametresini system yada oturum düzeyinde düzenlemeniz gerekir. Parametre ” FALSE ” edilierek aktif hale getirebilir.

ALTER SESSION
   SET OPTIMIZER_IGNORE_HINTS=FALSE;
ALTER SESSION 
   SET OPTIMIZER_IGNORE_PARALLEL_HINTS=FALSE;
Etiketler

bparlayan

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
EnglishTurkish
Kapalı