Mesleki Tecrübeler

Oracle, MySQL 5.7’nin Genel Kullanıma Sunulduğunu Duyurdu

Karşılaştırma testleri, dünyanın en popüler açık kaynak veritabanının yeni sürümünün, MySQL 5.6’ya kıyasla 3 kat daha hızlı olduğunu ortaya koyuyor

Oracle bugün, dünyanın en popüler açık kaynak veritabanının en son sürümü olan MySQL 5.7’nin genel kullanıma sunulduğunu duyurdu. Yeni sürüm daha fazla performans, ölçeklenebilirlik ve yönetilebilirlik sunmasının yanısıra JSON desteği ve MySQL Yönlendiricisi ile uygulamaları birden çok MySQL veritabanına bağlamayı daha da kolaylaştıran, gelişmiş NoSQL özellikleriyle donatılmış durumda.

“MySQL 5.7 sunduğu birçok yenilikle geliştiricilerin, veritabanı yöneticilerinin ve Geliştirme ve Operasyon ekiplerinin gittikçe artan veri hacimlerini işleyebilecek yeni nesil Web ve bulut tabanlı uygulamaları inşa edip yönetmelerine imkan tanıyor” diyor MySQL Engineering, Oracle başkan yardımcısı Tomas Ulin. “MySQL 5.7, kullanıcıların geliştirme süreci boyunca önizleme ve test yapmalarını ve geri bildirimde bulunmalarını sağlayan Geliştirme Dönüm Noktası Sürümleri üzerine inşa edilmiştir ve bu sayede de bu sürüm, MySQL topluluğunun üyelerinin katkıda bulunduğu bir süreç neticesinde ortaya çıkmıştır.”

Ulin, MySQL 5.7’deki yenilikleri, önümüzdeki günlerde San Francisco’da düzenlenecek olan MySQL Central @ OpenWorld etkinliğinin bir parçası olarak 26 Ekim, Pazartesi günü saat 16:00’da tanıtacak. Ayrıca 11 Kasım 2015 günü ABD Pasifik Saati ile saat 09:00’da da bir web yayını düzenlenecek.

“Booking.com’un Geliştirme Dönüm Noktası Sürümleri’nde yaptığı ilk testler, çevrimiçi yapılandırma ve şema değişikliklerini çok daha kısa atıl sürelerle yapabileceğimizi gösterdi” diyor Booking.com’un kıdemli sistem mimarı Nicolai Plum. “MySQL 5.7 GA’daki çok kaynaklı ve paralel replikasyon alanındaki iyileştirmeler, küresel çaptaki e-ticaret faaliyetlerimizi kolayca ölçeklendirmeye devam etmemize yardımcı olacağından bu sürümü kısa zamanda uygulamaya koymak için sabırsızlanıyoruz.”

Daha fazla performans ve ölçeklenebilirlik sunan MySQL 5.7’deki önemli geliştirmeler şunlardır:

  • Artan Hız: SysBench Read-only Point-Selects kullanılarak 1.024 bağlantıda yapılan karşılaştırma testlerinde MySQL 5.7, saniye başına 1.600.000 sorgu (QPS) gerçekleştirerek MySQL 5.6’dan 3 katdaha hızlı çalışmıştır.
  • Optimize Edilmiş InnoDB: Yeni özellikler arasında artan performans ve eşzamanlılık, gelişmiş çevrimiçi işlemler, uzamsal dizinler, yerel bölümleme ve diğer birçok özellik yer almaktadır.
  • Daha Etkin Replikasyon: MySQL’in replikasyon özelliklerindeki geliştirmeler arasında çok kaynaklı replikasyon, gelişmiş Global İşlem Tanımlayıcılar(GTID’ler) ve daha fazla ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik için iyileştirilmiş çok katmanlı bağımlı alanlar bulunmaktadır.
  • Geliştirilmiş En İyileştirici: Yeni bir MySQL en iyileştirici dinamik maliyet modeli, sorgularda daha iyi performans sunarken kullanıcıya da daha fazla kontrol imkanı veriyor

MySQL 5.7’deki yönetilebilirlik açısından temel geliştirmeler ise şunlar:

  • Yeni Özgün JSON Veri Türü ve JSON Fonksiyonları: Şemasız verilerin verimli ve esnek bir şekilde depolanmasına, aranmasına ve değiştirilmesine imkan tanıyan bu özelliklerdeki geliştirmeler arasında yeni bir dahili ikili format, SQL ile kolay entegrasyon desteği ve oluşturulan sütunlar kullanılarak JSON Belgelerinin dizin yönetimi yer almaktadır.
  • Performans Şeması: Bellek, işlemler, saklanan rutinler, hazırlanan tümceler, replikasyon ve kilitlemeler gibi özellikler için gereken araçları sunar.
  • MySQL SYS Şeması: Ortak performans, durum, kullanım ve takip sorularına yanıt veren yardımcı nesneleri sağlar.
  • Arttırılmış Güvenlik: Daha kolay ve güvenli ortam başlatma, kurulum ve yönetim imkanı sunar.
  • Mobil Uygulamalar için Genişletilmiş Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) Desteği: InnoDB, GeoJSON ve GeoHash desteği kapsamında uzamsal dizin desteği verir.

Ayrıca daha fazla performans ve çalışma süresi için sorguları MySQL veritabanlarına akıllı bir şekilde yönlendirerek uygulama geliştirmeyi basitleştiren yeni MySQL Router da genel kullanıma sunulmaktadır. MySQL Router ayrıca MySQL Fabric için diller arası destek sunarak MySQL veritabanı gruplarını yönetmeyi basitleştirmekte ve otomatik veri paylaşımı yoluyla hem daha fazla kullanılabilirlik hem de daha fazla ölçeklenebilirlik sağlamaktadır.

Erken test ve geri bildirim için MySQL Grup Replikasyonu’na http://labs.mysql.com adresinden ulaşabilirsiniz. Grup Replikasyonu, MySQL’e aktif/aktif her yere yazma replikasyonu kümelerinin yanısıra otomatik çakışma tespit ve çözümleme desteği de sağlar.

MySQL 5.7, 26 Ekim 2015 tarihinden itibaren http://dev.mysql.com/downloads/ adresinden indirilebilecektir. İlgili şartlar, koşullar ve sınırlamalar geçerli olacaktır.

bparlayan

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
EnglishTurkish
Kapalı