Oracle Database

Oracle recovery öncesi polis çevirmesi

Aslında enteresan bir başlık oldu fakat teknik olarak doğrusu bence bu olması gerekiyor. Mağlum bir veritabanı üzerinde en sıkıntılı işlerden bir tanesi kriz anında yedekten geri dönmek. Konuya giriş yapmadan önce bazı işler vardır yıllarca uğraşırsınız fakat an gelir ihtiyaç anında camı kırınız çekicini bulamazsınız.

İşte bu an sizin için gerçek manada dönüm noktası olabilecek bir an olabilir.

Oracle üzerinde de bazı hassas detaylar mevcut bunlardan bir taneside ‘ CONTROL_FILE_RECORD_KEEP_TIME ‘ dediğimiz parametre.

Bu parametre siz 7 köyün ağası , öksüz ve yetim babası RMAN ile diyalog içerisine girdiğiniz de size geriye dönük olarak ne kadar yedeğiniz var onu gösteriyor. İlk kurulum esnasında size gelen değer ‘ 7 Gün ‘. Konuyu diğer türlü açıklayalım.

Örneğin FRA alanına 15 günlük bir yedekleme yapıyorsunuz. Her şey çok güzel gün geliyor herhangi bir sebepten yedeğe dönmeniz gerekiyor ve RMAN babaya diyorsunuz ki yedekleri listele. RMAN yardımımıza koşuyor ve control file dan referans alarak diyor ki son 7 günlük yedeğin bu. Biz de 15 günlük fiziksel yedek var, RMAN 7 günü gösteriyor. Kısa süreli bir kalp krizi

İşte bu noktada ilk konfügirasyonun önemini bir sistem kurmanın sadece ” NEXT ” olmadığını fark ediyoruz. Oracle ve üstadların isteği keep time limitinin sizin periyodunuz ile olması. Yani geriye dönük 15 günlük yedek alıyorsanız bu parametrede 15 gün olacak yoksa mortingen şıtraze.

şimdi işlemleri yapalım.

sqlplus / as sysdba  olarak sqlplus ı aktif ediyoruz. ve show parameter keep time; komutuzu giriyoruz. Gördüğünüz üzere 7 Gün

SQL> SHOW PARAMETER KEEP TIME;

NAME                                 TYPE        VALUE

———————————— ———– ——————————

control_file_record_keep_time        integer     7

Konfig etmek için ise

SQL> ALTER SYSTEM SET CONTROL_FILE_RECORD_KEEP_TIME=15 SCOPE=BOTH;

Komutunu girdiğimiz de Keep time süremiz güne çıkıyor, Bunu siz kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Şimdi tebessüm vakti

https://www.youtube.com/watch?v=-ZAKMVh0418

bparlayan

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
EnglishTurkish
Kapalı