Mesleki Tecrübeler

Yandex Kurumsal E-posta kullanmak için sebepler

Merhaba arkadaşlar

Geçtiğimiz günlerde bir kardeşimiz yandex ile ilgili yazımı okuduktan sonra fikir amaçlı bir e-posta gönderimi yaparak hiç aklımıza gelmeyen bir noktaya değinmemi sağladı. Bende tecrübelerim doğrultusun da sizlerle durumu paylaşmaya karar verdim.

Yandex kurumsala geçerken her şey bir yana ön önemli durum ” Güven “.

Ben yandex kurumsala geçerken ilk yaptığım şey kurumun mecidiyeköy trump towers da bulunan ofislerini ziyaret etmek oldu. Burutay bey ile uzun uzun sohbet ettik fark ettim ki Ülkemizde gerçekten ciddi bir yatırım yapılmış ve yapılmaya devam ediliyor. Bu yüzden gitmek gibi bir düşünceleri yok. Konuya ” Goolge ”  açısından bakarsak google Türkiyenin attığı adımlara bakarsak zaten durumun farkına rahatça varabiliriz.

İkinci durum ise bu geçiş süreci sancılı mı ?

Ben 6 farklı şirketi yaklaşık 650 e-posta kutusunu ve 400bin den falza e-posta yı taşıdım. Yandex in e-posta taşıyıcısı gayet başarılı, Tüm e-posta yazışmalarını ve bağlı olduğu klasörleri olması gerektiği gibi çekiyor. Siz sadece ilk adımı atıyorsunuz o arka planda işleri yapıyor. Bu noktada ben sadece 1 problem ile karşılaştım, o da ” Microsoft Outlook ” da eski sunucudan aktarılan e-posta yazışmaları hep aynı tarihte görünüyordu. Bu thunderbird yada tarayıcı da böyle değil. Sadece ” Microsoft Outlook ” ‘da. Yeni gelen yazışmalarda ise bu sorun yok.

Geçiş yaptıktan sonra aksaklık , yavaşlık erişimde kayıp oluyor mu ?

Geçiş yapıldığından beri herhangi bir kesinti açıkçası görmedik, olduysa da fark etmedik :). Yavaşlıkta ise gerçekten ciddi bir performans yaşıyorsunuz. Gerçekten baş döndürücü

Ya spam , Blacklist ?

Bir kere işin güzelliği spamları yandex in kendi filtresi engelliyor arada kaçanları ise siz ” spam ” diye işaretleyerek bildirebiliyorsunuz. Gönderdiğiniz e-posta’lar SSL sertifikalı olarak gönderildiği içinde %99.9 İnbox da yer alıyorsunuz. Kalan %1’i hiç spama düşmedim ama nazarlık diyelim. Yandex ip adresleri blacklist e girmez bu konuyu hiç anlatmıyorum bile 🙂

İşinize yarayacak bir özellik. Yandex kurumsal XMPP desteği olduğu için kurumunuzda 3.parti bir yazılım ile çevirimiçi yazışma yapabilirsiniz.

Son tavsiye,

IT sektöründe sürdürülebilirlikten çok bence en önemli şey ” Yedek ” konusu. Yandex kendi içinde eposta ları yedeklemiyor ve sizin e-posta yazışmanızda bir şey olursa sorumluluk da kabul etmiyor. Aynı husus ” gmail ” de de mevcut.

Bu sebeple böyle bir servisi kullanıyorsanız bir yedekleme modeli düşünmeniz gerek.

 

bparlayan

Blog sitemi boş zamanlarımda hem biraz karalamak hemde mesleki tecrübeleri paylaşmak için kullanmaktayım. Burası benim deşarj noktam. Bu paylaşımları istediğiniz gibi çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz : ). Ufak bir teşekkür yeterli. bugra[@]bugraparlayan.com.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
EnglishTurkish
Kapalı